نگهداری مناسب از ابزار

نگهداری مناسب از ابزار

اگر نگهداری از ابزار خود را مد نظر کارهای خود قرار دهید، ابزارها به شما خدمت می کنند.  مراقبت صحیح و نگهداری معمول از ابزار دستی و ابزار برقی شما ، هر پروژه بهسازی را آسان تر، ایمن تر و موفق تر می کند. مراقبت صحیح از ابزار همچنین باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود زیرا هرچه بهتر از آنها مراقبت شود، ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

ابزار دست

ابزارهای دستی مانند پیچ ​​گوشتی ، آچار ، چکش ، انبردست ، سطح و سیم برش نمونه هایی از ابزارهای رایج هستند که اغلب در مکان هایی مانند زیرزمین، گاراژ و سوله ابزار کنار گذاشته می شوند. ابزارها سخت هستند، اما تخریب ناپذیر نیستند و قرار گرفتن در معرض عناصر می تواند عوارض خود را داشته باشد.

در زیر نکاتی در مورد نحوه مراقبت از ابزارهای خود و نگهداری صحیح آنها برای استفاده بهینه از آنها آورده شده است.

تمیز کردن، بازرسی و مراقبت از ابزار

تمیز کردن ابزارها را بعد از هر بار استفاده قبل از بازگرداندن آنها به انبار عادت کنید. آنها را با پارچه یا حوله کهنه پاک کنید و قبل از اینکه آنها را در جای مناسب قرار دهید مطمئن شوید که عاری از گرد و غبار، چربی و زباله هستند. این همچنین فرصتی برای جستجوی هر گونه آسیب یا نقص است. دسته ابزار خود را از نظر پارگی، شکستگی و ترک بررسی کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که قطعات فلزی هیچ نشانه ای از خوردگی یا زنگ زدگی را نشان نمی دهند. هر ابزاری را که علائم آسیب دیده است تعمیر یا تعویض کنید.

اسکنه‌های سرد ، گوه‌های شکاف کن و سایر ابزارهای ضربه‌گیر در صورتی که به‌درستی نگهداری نشوند، می‌توانند بسیار خطرناک باشند. از آنجایی که این نوع ابزارها برای ضربات مکرر مورد استفاده قرار می گیرند، سطح سر فلزی در نهایت قارچ می زند و به شکل یک لبه یا برآمدگی در اطراف لبه پخش می شود. با استفاده مداوم، گسترش بیشتری وجود دارد و ممکن است لبه فلزی به نازک شدن، شکافتن یا پیچ خوردن ادامه دهد تا در نهایت بشکند. اگر سر فلزی در حین استفاده از دسته جدا شود، می تواند منجر به پرتابه خطرناک شود. برای جلوگیری از این خطر، فقط لبه های فلزی را با یک آسیاب برقی به طور منظم خرد کنید.

دسته‌های چوبی صاف و زمخت با یک پارچه سنباده متوسط . دسته ها باید به اندازه ای صاف باشند که دست شما را در امتداد بلغزانند. اگر چوب بسیار زبر است، ابتدا روی دانه ها را به صورت براق کفش سنباده بزنید. کار را با سنباده زدن با دانه تمام کنید. یک دسته خشک را با یک لایه سنگین روغن بذر کتان پاک کنید تا چوب را جوان کرده و از آن محافظت کنید.

ابزارهای تیغه ای مانند بیل ، هرس و سایر ابزارهای چمن و باغ باید یک بار در هر فصل تیز شوند. از فایل ها برای تیز کردن ابزار حفاری و برای تیز کردن ابزارهای برش نازک یا کسل کننده استفاده کنید. برای ابزارهای حفاری، لبه کار را با سوهان درشت روی یک اریب 45 درجه سوهان کنید. لبه تیز تمام ابزارهای برش را با سنگ تیز کن با ریزه متوسط ​​حفظ کنید. برای برش سریعتر، سنگ را با آب خیس کنید یا بسته به نوع سنگی که دارید، آن را با روغن هونینگ چرب کنید.

ابزارها را به درستی جاسازی کنید

یک سیستم ذخیره سازی مناسب برای ابزارهای دستی ضروری است. یک جعبه ابزار ، ظرف نگهداری ، واحد قفسه بندی یا ترکیبی از همه اینها می تواند برای محافظت از ابزار شما و در اوج شرایط استفاده شود. در حالت ایده آل، واحدهای ذخیره سازی شما باید در جایی با حداقل قرار گرفتن در معرض رطوبت و تغییرات دما نگهداری شوند. به یاد داشته باشید که پس از اتمام کار، ابزار را در مکان های مربوطه به نگهداری از ابزار نگه دارید یا روی چوب لباسی های مشخص آویزان کنید.

نکات مفید

از یک کیسه ابزار کوچک برای وسایلی که بیشتر استفاده می کنید مانند ابزارهایی برای کارهای ساده در خانه استفاده کنید. بقیه زرادخانه ابزار شما می تواند در جعبه ابزار اصلی شما باقی بماند.

شما باید فضایی داشته باشید که بتوانید ابزارهای خود را بازرسی کنید و کارهای تعمیر و نگهداری لازم مانند میز کار را انجام دهید. برای محافظت از میز و تمیز کردن آن پس از اتمام کار، آن را با روزنامه یا ورقه پلاستیکی بپوشانید .

ابزار چمن و باغبانی مانند بیل و چنگک را به دیوار آویزان کنید تا از زمین جدا شوند و از رطوبت محافظت شوند.

 

ابزار قدرت

ابزارهای برقی مانند مته های برقی ، اره ها، سنباده ها و میخکوب ها نیز مانند ابزارهای دستی شما نیاز به تعمیر و نگهداری معمول دارند. ابزارهای برقی به دلیل داشتن قطعات مکانیکی و الکتریکی، بیشتر در معرض مشکلات ناشی از نگهداری نامناسب، تجمع گرد و غبار و زباله و نقص عمومی هستند. در زیر نکات مفیدی در مورد نحوه نگهداری از ابزار تمیز کردن و نگهداری صحیح ابزار آورده شده است.

ابزارهای برقی را تمیز نگه دارید

گرد و غبار و گرد و غبار می تواند ابزارهای برقی شما را در صورت عدم کنترل در طول زمان به حالت سایشی متوقف کند. پس از اتمام هر کار، آنها را با یک پارچه پاک کنید و سپس آنها را ذخیره کنید. با استفاده از یک پارچه مرطوب به طور دوره ای تمیز کنید. با سواب‌های پنبه‌ای که کمی روغن‌کاری شده یا سایر ابزارهای باریک، وارد اگزوزها و ورودی‌ها و سایر مناطقی شوید که به سختی تمیز می‌شوند.

نکته مفید

استفاده از کمپرسور هوا یا قوطی هوای فشرده برای دمیدن هوا به دریچه ها و شکاف ها بهترین راه برای از بین بردن کثیفی و گرد و غبار از داخل ابزار است.

برای ابزارهایی که از فیلتر استفاده می کنند، فیلترها را همانطور که در دستورالعمل سازنده مشخص شده است، تعویض کنید.

ابزارهای برقی را به درستی ذخیره کنید

ابزارهای برقی خود را پس از استفاده با نگهداری از ابزار بصورت مناسب از گرد و غبار، رطوبت و سایر شرایط نامطلوب محافظت کنید. در صورت امکان آنها را در جعبه اصلی خود نگه دارید یا در کشوهای ذخیره سازی یا جعبه ابزار ، ترجیحاً در گاراژ یا زیرزمین با آب و هوای نسبتاً کنترل شده قرار دهید. این نه تنها از آنها محافظت می‌کند، بلکه آنها را مرتب نگه می‌دارد، بنابراین می‌توانید به راحتی ابزار مورد نیاز خود را در زمان نیاز پیدا کنید.

نکته مفید

به یاد داشته باشید که برای همه ابزارهای خود دفترچه های دستورالعمل را نگه دارید. آنها توسط سازنده در اختیار شما قرار می گیرند تا بتوانید با خیال راحت و با شایستگی ابزارهای خود را کار کنید. آنها همچنین اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه مراقبت از ابزار، یافتن قطعات جایگزین و سایر اطلاعات مهم خواهند داشت. دفترچه‌های راهنما را در یک کشو جعبه ابزار یا یک کابینت در محل کار/منطقه ذخیره‌سازی خود ذخیره کنید تا به راحتی در دسترس باشند.

از نظر سایش یا آسیب بررسی کنید

ابزارهای برقی را به صورت دوره ای از نظر هرگونه نشانه ای از سایش یا آسیب بررسی کنید. به سیم های برق توجه ویژه ای داشته باشید. در صورت مشاهده عایق فرسوده یا سیم‌های باز، فوراً سیم را توسط یک متخصص تعمیر یا تعویض کنید، مگر اینکه خودتان تخصص این کار را داشته باشید. کابل های برق آسیب دیده به طور بالقوه می تواند منجر به آسیب ناشی از شوک الکتریکی یا آتش سوزی شود. همچنین شاخک های بند ناف را بررسی کنید تا ببینید خم شده یا شل شده اند. در صورت وجود، تعمیر یا تعویض کنید.

هشدار ایمنی!

برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی، همیشه ابزارهای برقی را هنگام تمیز کردن یا انجام هر گونه تعمیر از برق بکشید و نگهداری از ابزار را مد نظر قرار دهید . همچنین جدا کردن آنها از دوشاخه در زمانی که استفاده نمی شود، تمرین خوبی است.

روغن کاری قطعات متحرک

برای عملکرد عالی، قطعات متحرک را روغن کاری کنید. نه تنها مکانیک یک ابزار را به خوبی کار می کند، بلکه احتمال ایجاد زنگ زدگی را نیز کاهش می دهد. در حالی که روغن ماشین معمولی انتخاب خوبی است، به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید تا ببینید آیا سازنده نوع خاصی از روغن را توصیه می کند یا نیاز دارد.

باتری ها را در فرم نگه دارید

ابزارهای بی سیم و با باتری مناسب و قابل حمل هستند و برای پیمانکاران و صاحبان خانه بسیار محبوب شده اند. برای اینکه آنها به طور موثر و موثر کار کنند، حفظ باتری آنها ضروری است.

باتری ها با شارژ کامل و سپس تخلیه کامل توان خود هر دو هفته یک بار در اوج کار خود باقی می مانند. اجازه ندهید باتری ها برای مدت طولانی بدون استفاده بمانند. سعی کنید هر دو هفته یک بار از باتری استفاده کنید.

با تمیز کردن تماس با سواب های پنبه ای و الکل از باتری ها مراقبت کنید. باتری هایی را که برای مدتی از آنها استفاده نمی کنید در مکانی خشک و تمیز به دور از گرمای بیش از حد نگهداری کنید.

خودشه! این مراحل کلی را دنبال کنید و ابزار شما باید سال ها دوام بیاورد.

3 thoughts on “نگهداری مناسب از ابزار”

  1. […] های قطره چکه و محافظ استفاده کنید. فوراً هرگونه ریزش ابزارالات را تمیز کنید تا شرایط را ایمن نگه دارید. همچنین، محل […]

  2. […] باشید ( برای اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه های پزشکی به سازمان تنظیم مقررات محصولات بهداشتی مراجعه کنید […]

  3. […] در مورد فوق صحبت می‌کنیم مثلا کار باابزار . در واقع، ما اغلب به کارگاه‌ها به‌عنوان فرآیندهای سه […]

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد