ایمنی کار در فضای باز کارخانه

ایمنی کار در فضای باز کارخانه

اگر ایمنی کار در فضای کارخانه را جدی بگیریم در آن صورت واضح است که هیچ‌کس نمی‌خواهد صدمه ببیند ، اما گاهی اوقات از بهترین شیوه‌های ایمنی غفلت می‌کنیم، زیرا زمان و تلاش بیشتری را می‌طلبد، کمی زمان اضافی همیشه ارزش آن را دارد تا از آسیب جلوگیری کنیم.

بررسی ایمنی محل کار در طول روز یک راه آسان برای ایمن نگه داشتن محیط کار شما است. اگر سرپرست هستید، به کارکنان خود نشان می دهد که به آنها و رفاه آنها اهمیت می دهید. ایمنی محور بودن می تواند به بهبود روحیه، بهره وری کارمندان شما کمک کند و حتی تاثیر خوبی بر بازدیدکنندگان بگذارد.

اگر کارمند هستید، رعایت پروتکل های ایمنی و ایمنی کار در فضای باز کارخانه به نفع شما و همکارانتان است. در زیر 10 نکته خوب برای ایمن نگه داشتن شما و سایر افراد در محل کار آورده ایم. آنها را بررسی کنید و امیدواریم که آنها به شما کمک کنند تا شما را ایمن و سالم نگه دارید.

ده راه آسان برای بهبود ایمنی در یک محیط کار تولیدی

در اینجا 10 نکته سریع و آسان برای یک محل کار تولید ایمن تر آورده شده است.

1. به سرپرستان از شرایط ناامن اطلاع دهید

اگر چیزی را دیدید که به طور بالقوه می تواند به کسی آسیب برساند، اگر می توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید، آن شی را بردارید یا محل را تمیز کنید. در غیر این صورت به سرپرست خود اطلاع دهید. از آنجایی که سرپرست شما از نظر قانونی موظف است محیط کاری شما و همکارانتان را ایمن نگه دارد، آنها باید اقدام کنند.

 

2. از تجهیزات، ماشین آلات و ابزار به درستی استفاده کنید

استفاده نادرست از ابزار و ماشین آلات شایع ترین علت آسیب های محیط کار است. هنگام استفاده از تجهیزات، مطمئن شوید که از هر قطعه برای هدف مورد نظر خود استفاده می کنید و به درستی از آن استفاده می کنید. علاوه بر این، به طور مرتب تجهیزات را تمیز و بازرسی کنید تا مطمئن شوید که ایمن هستند.

 

3. تجهیزات ایمنی پوشیدن (PPE)

هنگام تمیز کردن آشغال ها و استفاده از تجهیزات، مطمئن شوید که از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده می کنید. اطمینان از استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب و بررسی اینکه تجهیزات ایمنی شما آسیبی ندیده است، احتمال آسیب دیدگی شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

4. جلوگیری از لغزش و سقوط

به عنوان  دومین علت شایع صدمات شغلی غیر کشنده ، اطمینان از پاک بودن راهروها و تمیز کردن ریزش ها برای جلوگیری از زمین خوردن یا سر خوردن کارمندان ضروری است. اگر با مایع سر و کار دارید، از ظرف های قطره چکه و محافظ استفاده کنید. فوراً هرگونه ریزش ابزارالات را تمیز کنید تا شرایط را ایمن نگه دارید. همچنین، محل کار خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سوراخ، تخته شل یا میخ از زمین بیرون زده نیست. در صورت وجود هر یک از این ویژگی ها، کفپوش آسیب دیده را تعویض کنید. در مناطقی که به راحتی نمی توان آنها را تمیز کرد، به نصب کفپوش ضد لغزش فکر کنید.

 

5. محل کار و خروجی های اضطراری را پاک نگه دارید

اطمینان حاصل کنید که هر گونه درهم و برهمی که خروجی های اضطراری، خاموشی تجهیزات و مناطقی را که در حال کار هستید مسدود می کند، پاک کنید. محل کار بهم ریخته می تواند منجر به نداشتن فضای کافی برای استفاده از ابزار و برداشتن صحیح اجسام سنگین شود. علاوه بر این، اگر یک خروجی مسدود شده باشد، ممکن است نتوانید به سرعت فرار کنید در صورت بروز شرایط اضطراری. قرار دادن تجهیزات در محل‌های نگهداری مناسب پس از استفاده به پاک نگه داشتن محل کار و خروجی‌های اضطراری کمک می‌کند.

6. خطرات آتش سوزی را از بین ببرید

اگر از مواد قابل احتراق در محیط کار استفاده می کنید، فقط مقداری را که برای کار مورد نیاز خود نیاز دارید، نگه دارید. هنگامی که از مواد قابل اشتعال استفاده نمی کنید، مواد شیمیایی را در محل نگهداری امن اختصاص داده شده دور از منابع اشتعال نگهداری کنید. همچنین زباله های قابل احتراق را در ظروف فلزی ذخیره کرده و روزانه آنها را دور بریزید.

 

پوشیده شدن 5 درصد یا بیشتر از سطح اتاق با 0.8 میلی متر گرد و غبار – تقریباً عرض یک سکه – در صورت آتش گرفتن گرد و غبار می تواند باعث انفجار شود. برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار، از جاروبرقی های صنعتی برای تمیز کردن مکرر مناطقی که گرد و غبار جمع می شود استفاده کنید.

 

7. از ردیابی مواد خطرناک خودداری کنید

برای اطمینان از اینکه مواد خطرناک به طور تصادفی در مناطق دیگر ردیابی نمی شوند، مطمئن شوید که تشک های محل کار تمیز و نگهداری می شوند. از آلودگی متقاطع با استفاده از مواد تمیزکننده مختلف – مانند موبرها – برای نشت‌های مختلف جلوگیری کنید و اگر مواد سمی روی آنها ریختید، لباس‌ها را عوض کنید. همچنین اگر با مواد سمی کار می کنید، لباس کار خود را در خانه نپوشید.

 

8. از افتادن اجسام جلوگیری کنید

برای جلوگیری از افتادن اجسام، از محافظ هایی مانند توری، تخته پنجه و ریل پا استفاده کنید. علاوه بر این، جعبه ها را مستقیماً به بالا و پایین روی هم قرار دهید و اجسام سنگین را در قفسه های پایینی قرار دهید. علاوه بر این، اشیاء روی هم را از راهروها و محل کار دور نگه دارید.

 

9. هنگام بلند کردن بدن از وضعیت بدنی صحیح استفاده کنید

برای جلوگیری از آسیب رساندن به کمر هنگام تلاش برای برداشتن یک وسیله، پشت خود را صاف نگه دارید، از پاهای خود برای بلند کردن استفاده کنید و بدون خم شدن یا پیچیدن آن را بردارید. در صورت امکان، از وسایل کمکی مکانیکی مانند تسمه نقاله، چرخ دستی یا لیفتراک استفاده کنید.

 

10. هر از چند گاهی به استراحت های کاری بپردازید

بسیاری از آسیب های ناشی از کار زمانی رخ می دهد که یک کارگر خسته است و نمی تواند خطرات محیط اطراف و ایمنی کار در فضای کارخانه خود را به اندازه کافی مشاهده کند. با استراحت های منظم، می توانید هنگام کار هوشیارتر بمانید.

1 thoughts on “ایمنی کار در فضای باز کارخانه”

  1. […] از شروع اولین تمرین واقعی، خوب است به همراه شرکت کنندگان در دستور کار قدم […]

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد